۲ تصویر دسته جمعی و شرح کوتاه از سالهای ۵۸ و ۶۰ درجوادیه فلاح


عکس دسته جمعی زیر مربوط به مراسم عروسی سال ۵۸ و مقابل حمام قدیمی جوادیه فلاح است.

3

در این عکس شهید مفقودالاثر غلامرضا ابوالحسنی را نیز مشاهده میکنید.

در آن سالها جوادیه جمعیت بسیار کمی داشت و هیچکدام از منازل حمام نداشتند و فقط از این حمام استفاده میشد. مراسمهای عروسی آنزمان خیلی بهتر و جالبتر برگزار میشد. که برنامه چوب بازی یکی از برنامه ها بود که اجرای آن توسط مرحوم محمدجعفری و… بود.

مراسمهای عروسی آنموقع از ساعت ۸صبح آغاز میشد. و مردان در منزل پدر داماد و زنان در منزل پدر عروس حضور میافتند. ناهاری از طرف خانواده داماد تدارک دیده و ظهر روز عروسی به حضار داده میشد پس از صرف نهار ( حدود ساعت ۱ بعدازظهر) تعدادی از دوستان داماد، دامادرا به حمام میبردند و مردم نیز مقابل حمام تجمع میکردند تا داماد از حمام خارج شود و جشن اصلی برگزار شود. در این فاصله برنامه های بسیار زیبا و شاد کننده ای توسط بعضی افراد، همچون مرحوم حسین عظیمی و مرحوم محمد جعفری و… در مقابل حمام برگزار میشد و حاضرین را سرگرم و شاد میکرد. وقتی داماد از حمام بیرون می آمد اورا با نواختن دایره و با پای پیاده تا منزلش همراهی میکردند و باز هم در منزل داماد نیز حدود نیم ساعت برنامه محلی اجرا میشد و بدین ترتیب مراسم عروسی به پایان می رسید.

اما باید عرض شود در مراسمهای جشن قدیم هیچگونه نزاع و دعوایی بوجود نمی آمد و عروس و داماد را بطور پیاده تا منزلشان همراهی میکردند. نه ماشین عروسی وجود داشت و نه ویراژهای خطرناک موتور سیکلت سواران جلوی ماشین عروس.

قصد تعریف کردن قدیم را نداریم گرچه آداب و رسوم قدیم و مردم جوادیه در حال ثبت هست ولی خواستیم چون شب جمعه هست با نمایش عکسها توضیح کوتاهی نیز در مورد آن داشته باشیم و گرامی بداریم یاد و خاطره پدران و پدربزرگها و مادران و مادربزرگها و حتی جوانان آنزمان که مدتهاست دار فانی را وداع گفتند. و یادی کنیم از شهدای عزیزی که در این مراسمها حضور و همکاری و همراهی داشتند.

برای شادی روح شهید مفقودالاثر غلامرضا ابوالحسنی و شهید غلامحسین حسن زاده و مرحوم قاسم علیزاده و حسین محمدحسنی،محمدغلامی که در این عکسها حضور دارند الفاتحه مع صلوات.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات